Początkowo Słowianie dzień ten poświęcali drzewom i roślinom, z czasem stał się dniem dziękowania za plony – najpierw pogańskim bóstwom, potem chrześcijańskim. Bogowie się zmieniali, tradycja przetrwała, czasy współczesne dożynki umiejscawiały w połowie sierpnia na „Matki Bożej Zielnej”, chociaż PRL-owskie władze bardzo chciały uniknąć konotacji wyznaniowych.
Główne tradycje związane z tym dniem, to żęcie ostatniego, specjalnie pozostawionego kawałka zboża, w odpowiedniej oprawie, a następnie plecenie z niego oraz z wszelakich ziół wieńców. Początkowo wieńce te przechowywano aż do Godów ( dzisiejszy czas Bożego Narodzenia) kiedy je dekorowano. Zwyczaj dekorowania choinki zapożyczyliśmy później.
Z okazji nadchodzącej jesieni, kontynuując ojczyste tradycje wybrałyśmy się po ostatnie plony.
Dorzuciłyśmy ogrodowe kwiaty
pozegnanie lata, przywitanie jesieni
Stroje są mojego autorstwa i wykonania ( ręcznego :) ) , to rzeczy w których jeżdżę na festiwale historyczne, szyte i ozdabiane tak jak robili to wcześni Słowianie. Niektóre kolory są zbyt intensywne- nie da się takich odcieni uzyskać za pomocą tanich ,dostępnych wtedy przeciętnej Słowiance barwników, ale to już moja kobieca próżność ;)
Jedno pewne- w zapadającym zmierzchu zdjęcia coraz bardziej niewyraźne i nieostre pomogły podjąć mi decyzję definitywna- kupuję porządny aparat !
Ciekawe te stroje!
OdpowiedzUsuńA sądząc po grządkach to plonów sporo było.
Plony akurat na nasze potrzeby :D ..I pyszne...;)
OdpowiedzUsuńAleż ze mnie ciemna masa - nie miałam pojęcia o takiej tradycji, wstyd mi :(
OdpowiedzUsuńSama szyjesz TAKIE rzeczy?
Podziwiam!
Czy juz wiesz jaki aparat kupisz?
Mój wrócił z naprawy i nie ma do niego serca - tym razem poszła karta czyli czeka mnie wydatek. Też bym już zmieniła...
Pozdrawiam ciepło :))
Nie mam pojęcia co do aparatu, zastanawiam sie na razie pomiedzy hybrydą a lustrzanką , nie wiem czy potrzebuję jakiegos bardzo wypasionego, wiem co bym chciala fotografowac, a profesjonalne aparaty to juz prawie osobny obiektyw do kazdego zdjecia ;)
OdpowiedzUsuńJa akurat o Slowiańskich - poganskich swietach wiem ze wzgledu na hobby :) Bardzo wiele z tych tradycji w dalszym ciagu pielegnujemy ( np malowanie jajek ) , chociaz nie pamieta sie skad pochodza i co pierwotnie symbolizowaly :)
Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńdziękuję za przybliżenie tego święta,
stroje bomba, jeszcze szyte własnoręcznie...padam na kolana...
Czy w Biskupinie też bywasz ?
Pozdrawiam